Referendum v Košiciach áno, ale v Myslave za nič na svete. Prečo, pán primátor?

Autor: Karol Labaš | 6.4.2016 o 12:01 | Karma článku: 3,80 | Prečítané:  1061x

Otvorený list primátorovi mesta Košice Richardovi Rašimu k referendu v Mestskej časti Košice-Myslava. Reagujem ním na neférový spôsob odrádzania ľudí od hlasovania na referende o sebaurčení jednej z 22 mestských častí Košíc.

 

MUDr. Richard Raši, PhD., MPH – primátor mesta Košice

Vážený pán primátor,

miestne zastupiteľstvo Mestskej časti Košice-Myslava na základe úspešnej petície občanov vyhlásilo podľa § 8a ods. 1 písm. a) zákona o meste Košice referendum, v ktorom  obyvatelia dostanú 30. apríla príležitosť vyjadriť sa k zachovaniu svojej mestskej časti (ďalej "MČ") v zamýšľanom procese redukcie MČ. Bez ohľadu na právnu nezáväznosť výsledku hlasovania považujem referendum za najdemokratickejší spôsob uplatnenia práva MČ „rozhodnúť, že v akom fungovaní a v akom systéme by chcela fungovať naďalej“.

Pán primátor, vyššie uvedenými slovami ste právo MČ (najmä pôvodných obcí) na sebaurčenie verejne deklarovali na januárovom mestskom zastupiteľstve, keď ste sa snažili presadiť uskutočnenie celomestského referenda pri redukcii MČ. Preto ma prekvapili a sklamali Vaše neskoršie protichodné medializované vyjadrenia.  V nich ste bagatelizovali význam už uskutočneného referenda v MČ Džungľa, a to s netajeným zámerom odradiť občanov od účasti na pripravovanom referende v MČ Myslava. Preto som Vás 15. februára písomne požiadal o zdržanlivosť v tomto smere. Uspokojilo ma, že nasledujúci mesiac som Vaše vyjadrenia v podobnom duchu už nezaregistroval.

Avšak môj dobrý dojem narušil Váš list zo 14. marca, ktorý ste adresovali starostke Myslavy Ing. Šimkovej práve v deň konania mimoriadneho miestneho zastupiteľstva zvolaného za účelom vyhlásenia referenda. V liste ste odkázali starostke – a cez ňu aj miestnym poslancom - aby „zobrali do úvahy stanovisko vedenia mesta Košice“. Bez bližšieho vysvetlenia, čo si pod tým predstavujete. Podľa môjho názoru ste takto nad rámec právomoci primátora nenáležitým ovplyvňovaním zasiahli do uplatňovania mandátu poslancov miestneho zastupiteľstva v snahe uviesť ich do omylu.  Nijako inak nemožno totiž posúdiť Vašu vyššie citovanú vetu, ktorou spochybňujete (Vám určite známu) skutočnosť, že vyhlásenie referenda na základe úspešnej petície je zákonnou povinnosťou miestneho zastupiteľstva a spadá pod jeho výhradnú kompetenciu.

Ku cti poslancom slúži, že listom, ktorý pani starostka na schôdzi prečítala, sa nenechali zmiasť. O referende nehlasovali, ale ho vyhlásili tak, ako predpisuje zákon.

 

List prečítaný na zastupiteľstve zrejme nenaplnil Vaše očakávania. Pravdepodobne preto sa pred Veľkou nocou objavil aj v  občasníku Myslavčan č. 01/16 (str. 3). Prostredníctvom internetu a taktiež fyzickým doručením sa tak dostal k čitateľom, ktorým nebol určený. Najmä obyvateľov Myslavy môže svojím obsahom odradiť od účasti na referende.

Vzhľadom na viaceré dezinformácie v liste, vrátane nelichotivých - sugestívnych a nepravdivých vyjadrení o mojej osobe, som požiadal redakciu o možnosť dementovať ich. Keďže do konania referenda už občasník Myslavčan nevyjde, rozhodol som sa dať Vaše vyjadrenia na pravú mieru formou tohto otvoreného listu.

Bol by som nerád , keby obyvatelia Myslavy boli odpútavaní od podstaty referenda o budúcnosti svojej MČ a pod vplyvom Vami podsúvaných, ale nekonkretizovaných „informácií“ boli navádzaní na zmenu názoru na osobu iniciátora petície. Preto k Vašej zmienke o mojich „bližšie nemenovaných motívoch“ zdôrazňujem, že mojím jediným motívom k petičnej iniciatíve bola a je moja úprimná túžba na zachovaní Myslavy - môjho rodiska, obce, v ktorej som prežil mladosť a na budúcnosti ktorej mi záleží. Konám tak aj kvôli mojím rodákom, priateľom a tam bývajúcej rodine. Iné motívy neviete ani Vy, pán primátor (úprimne: zamlčali by ste ich?), ani pani starostka a ani ja. Mojím zámerom nie je ani uškodiť Vašej popularite. Tej môžete paradoxne uškodiť sám Vaším zbytočným vmiešavaním sa do myslavského referenda, navyše s konfrontačným podtextom. Ja o konfrontáciu a súperenie s Vami nestojím. Ako predseda petičného výboru iba považujem za moju povinnosť čeliť akýmkoľvek pokusom o marenie referenda, čo aj činím.

Týmto Vás preto vyzývam na džentlmenské správanie hodné primátora:

1. buď sa, prosím, vzdajte metód podsúvania vyššie uvádzaných konšpirácií a inotajov, alebo

2. motívy, z ktorých ma obviňujete,  konkretizujte, nech sa dokážem obhajovať.

 

Okrem osobných záležitostí Vášmu listu vyčítam aj účelové zužovanie hrozby zlučovania Myslavy, keďže listom poukazujete len na spojenie s Luníkom IX. Petíciu občania Myslavy nepodpisovali ochotne  kvôli Luníku IX (ktorý sa v jej texte vôbec nespomína!), ale kvôli v nej uvedenej  referendovej otázke zameranej na vyjadrenie všeobecného súhlasu alebo nesúhlasu so zachovaním MČ Košice-Myslava - bez zmeny hraníc a kompetencií. Obávaný zánik Myslavy by totiž hrozil nielen zo splynutia s Luníkom IX, ale aj pri pričlenení Myslavy k ďalším susedným majoritným MČ –  KVP a Západ, teda k sídliskám s úplne inými záujmami, potrebami, mentalitou obyvateľov a s neporovnateľnou históriou. Zlými kombináciami sú minimálne alternatívy č. 1, 2, 3, 7 a 8, popísané v analýze, o ktorej sa rokovalo na januárovom mestskom zastupiteľstve. V troch z nich (1, 2, 7) je Myslava v kombinácii s inými MČ pričleňovaná AJ (teda nielen k samotnému) k Luníku IX. Aby som Vaše tvrdenie z listu nenazval klamstvom, radšej ho odcitujem bez komentovania: „Ani jeden z návrhov mesta takéto spojenie neobsahuje“.

Ak by ste aj po prečítaní tohto môjho otvoreného listu, v ktorom Vás opätovne žiadam o zdržanlivosť k referendu v MČ Košice-Myslava, nedokázali potlačiť Vašu podozrievavosť a potrebu súperiť s občanmi, okrem aktuálneho článku v Myslavčanovi k referendu (str. 5) sa môžete oboznámiť s prvotnou informáciou petičného výboru, ktorá bola doručená obyvateľom Myslavy do poštových schránok ešte pred zbieraním podpisov. Keď Vás ani moje "otvorené karty" nepresvedčia o čistote mojich motívov k referendu, môžu Vám aspoň pomôcť pri konkretizovaní Vašich výhrad voči mne, aby ste sa v budúcnosti nestrápňovali zbytočným vymýšľaním a skresľovaním skutočností.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nechcú dať očkovať svoje deti. Na nete sa radia, ktorý lekár ich za to nenahlási

Za odmietnutie očkovania je pokuta 331 eur. Vlani ich hygienici udelili 690 za vyše 39-tisíc eur.

PLUS

Ako hlboko je v kauze eurofondov namočená SNS a ako Smer

Smer sa nemôže tváriť nevinne.

KOMENTÁRE

Pavol sa oženil s Vladimírom. Obrúčku nosia s trémou

Jemma si brala svoju priateľku a Pavol priateľa.


Už ste čítali?